19 maja 2024

DPC

Twórz harmonię między stylem a życiem

Komputeryzacja i Cyfryzacja.

Cyfrowy świat naszej rzeczywistości rozumieją dogłebnie tylko wyspecjalizowani programiości. Zdjęcie autorstwa Mikhail Nilov z Pexels

Komputeryzacja i Cyfryzacja XXI wieku.

W komputerowym świecie zamyka się wiele światów codziennego życia

Komputery odgrywają coraz większą rolę w życiu człowieka. Poziom zaawansowania cywilizacyjnego w wielu krajach doprowadził do stanu, w którym każdy obywatel jest w pewien sposób zależny od komputera.

Informatyzacja jest coraz bardziej powszechna w na każdym kroku naszego cywilizowanego życia.  Dotyka praktycznie każdej jego dziedziny. Tak urzędowej jaki i zabawy . Dzisiejsza nie tylko młodzież chętnie wykorzystuje Internet do zdobycia interesujących informacji.  Przez to  wypierane zostają tradycyjne formy. Biblioteki, nośniki danych i muzyki, a grafika komputerowa staje się bardziej realistyczna. A różne branże rozrywkowe i firmy przenoszą swoje kampanie do cyfrowego świata.

Powody i przyczyny cyfryzacji.

Jaki jest powód takiego działania? Otóż poziom realizmu i inerwacji z komputerem  stał się wystarczający, aby użytkownik poczuł się jak bohater uczestniczący w realnym świecie. Człowiek jako jej uczestnik przyjmuje w nich wybrane lub narzucone role i ustosunkowuje się do nich swym działaniem. Codzienne obcowanie z jedną z takich przestrzeni czyni ją normalną, czy raczej jak by powiedział Wolfgang Welsch, „mniej sztuczną”. To właśnie adaptowanie się człowieka do wirtualnego świata, czyli inerwacja.

Miejsca świata cyfrowego

Miejsca w wirtualnym świecie jedne są dla zabawy, inne pracy, a jeszcze inne to punkt  spotkań lub kultu. Wszystko stworzone tak, aby nawet sztab kryzysowy ludzi o małym rozumku mógł z niego korzystać. UI jest czytelne a AI coraz bystrzejsze.  Zdolności komunikowania się z innymi pracownikami pomagają w karierze. Właściwie umiejętność sprawnego porozumiewania się to podstawa w cyfrowym świecie.  Co raz bardziej myślenie zastępuje – Algorytm — sposób rozwiązania danego zadania w skończonej liczbie kroków. Chyba dlatego  bardziej działamy jak byśmy mieli program — algorytm bardzo szczegółowy, zapis rozkazów rozumianych przez komputer, nie zawsze przez ludzi.

A gdzie CR, UX, UI, ERP, i inne systemy.

Ale to UI i np ERP czy CRM ma być dostosowany do użytkownika a nie odwrotnie. Ważne by UX zgadzała się dla wielu ludzi. I był kreowany pod ich potrzeby i doświadczenia. System informatyczny w którym działanie przetwarzania danych realizowane jest za pomocą systemów komputerowych jest podstawą działania wielu firm.  Zapisane na cyfrowym świecie danych informacje i sposoby ich obrabiania. muszą one posiadąć wiele cech

Cechy systemu:

  • Elastyczność – umożliwia dostosowanie systemu do różnych warunków sposobu działania
  • Wielozadaniowość
  • Wielodostępność
  • Interfejs użytkownika tekstów, graficzny
  • Ochrona danych: stabilność systemu,
  • odporność na awarie sprzętu i błędy w oprogramowaniu
  • Ochrona przed atakami i oprogramowaniem szpiegującym.

Wszystko to Co raz bardziej skompilowane i cyfrowane. Dla człowieka, każdy obszar działania dziś w świecie wiąże sie z komputerem smartfonem i internetem. Dane sa wszędzie i nigdzie i doczekało się mcluhanow­skiego rozszerzenia (extensions of the human body), które jest coraz bardziej precyzyjne i oferuje coraz więcej możliwości.Ale i przywiązuje nasz do cyfrowego świata.